Објавено на:

Сијарто со шамар за Зеленски: Украина се обидува да влијае на унгарските избори

t

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто го обвини украинското раководство дека се обидува да се меша во претстојните унгарски избори.

Неговиот украински колега Дмитриј Кулеба ги негираше овие обвинувања, пренесува агенцијата АП.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, министерот Сијарто тврди дека постои „постојана координација меѓу унгарската левица и претставниците на украинската влада“ и дека Украина се обидува да влијае на парламентарните избори на 3 април во корист на коалицијата на опозициските партии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

(Фото) Претрес во Битола: Пронајден хероин, приведен…

На 26.09.2022 во Битола, полициски службеници од…

Шведска делегација оди во Турција: Ќе преговараат…

Делегација на шведското Министерство за правда ќе…

Десподов: Ова не е само наша, туку…

Кирил Десподов, стрелецот на бугарскиот гол против…

Партијата е ставена во улога на агрегат…

(или за тоа каде Мицкоски ја доведе…