Објавено на:

Си-Ен-Ен пренесува дека Зеленски и Бајден имале жестока кавга: Mу рекол да се спреми за руски војници во Киев, Белата Куќа демантира

t

Претседателот Џо Бајден, наводно, му рекол на украинскиот претседател Влaдимир Зеленски во четвртокот да ја подготви неговата земја за сигурна руска инвазија.

Бајден му рекол на Зеленски дека инвазијата е практично сигурна и „да се подготви за удар“, објави Си-Ен-Ен. Тој рече дека Киев може да биде „совладан“ од руските сили.

Тој, наводно, рекол дека Украина нема да добие значително поголема воена помош, вклучително и повторувањето дека таму нема да бидат распоредени американски војници, ниту пак ќе има превентивни санкции кон Русија или каков било напредок со НАТО.

Украински функционер изјави за Си-Ен-Ен дека разговорот меѓу двајцата лидери „не поминал добро“.

Предупредувањето не беше дел соопштението на Белата куќа дадено по повикот, а портпаролката на Советот за национална безбедност Емили Хорн го нарече известувањето на CNN „не вистинито“ во твит.

‘Ова не е вистина. Претседателот Бајден рече дека постои посебна можност Русите да ја нападнат Украина во февруари. Тој и претходно го кажа ова јавно и за тоа предупредуваме со месеци. Извештаите за нешто повеќе или различно од тоа се целосно лажни“, напиша Хорн.

„Исто така, никој не рече „совладан“. Единственото лице што треба да биде „совладано“ е анонимниот извор кој циркулира неточен приказ на овој разговор“, додаде Хорн во изјава за Си-Ен-Ен.

Двајцата светски лидери разговараа по телефон додека Министерството за одбрана истото попладне издаде застрашувачко предупредување дека руската инвазија во Украина „може да биде неизбежна“ во услови на драстично зголемување на борбените сили на границите на поранешната советска држава.

„Продолжуваме да гледаме, вклучително и во последните 24 часа, поголема акумулација на борбени сили од Русите , повторно, во западниот дел на нивната земја и во Белорусија“, рече портпаролот на Пентагон Џон Кирби на прес-конференција.

Кирби, исто така, откри дека војниците од Форт Брег, Форт Карсон и Форт Кембел се ставени во зголемена готовност за да се распоредат во Источна Европа, бидејќи тензиите во регионот се зголемуваат.

Соопштението на Белата куќа по повикот на Бајден со Зеленски беше многу поразлично од предупредување на претседателот.

„Претседателот Бајден ја потврди подготвеноста на Соединетите Држави заедно со нивните сојузници и партнери да одговорат одлучно доколку Русија дополнително ја нападне Украина. Тој, исто така, ја истакна посветеноста на Соединетите Држави на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Простак: Албанецот Даку по ремито со Хрватска:…

Албанија се спаси од пораз против Хрватска…

(Фото) Сообраќајна незгода кај Собрание

Пред малку се случи сообраќајна незгода во…

Што се случува во Вардар? Многу ветувања,…

Фудбалот е во центарот на вниманието ова…

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан…

Со едноминутно молчење во Собранието денеска му…

КАДЕ ЛИ ЗАМИНАЛЕ? Се трага по 7…

Полицијата трага по седум лица од Непал…