Објавено на:

Скандал во Германија: Офицер во резервниот состав на армијата предавал доверливи информации на Русија?

t

Офицер во резервниот состав на германската армија е обвинет за наводите дека шпионирал за московската интелигенција и е обвинет дека ѝ предавал чувствителни воени и финансиски информации на Русија речиси една деценија.

Идентификуван само како „Ралф Џи“ од локалните власти, мажот беше обвинет во средината на март од државниот суд во Дизелдорф поради сомневање дека „работи за странска тајна служба против Сојузна Република Германија и против држава членка на НАТО“. објави во петокот федералното обвинителство на земјата.

„Најдоцна од октомври 2014 година, тој е во контакт со офицер на руската разузнавачка служба преку различни луѓе“, тврдат обвинителите, додавајќи дека „до март 2020 година, тој му препраќал документи и информации во многу наврати, од кои некои дошле од јавни, но и од нејавни извори во врска со неговите активности како резервен офицер“.

Се вели дека војникот служел како „заменик-шеф“ на локалната команда за врски на областа и „бил член на неколку комитети на германската економија“. Последната улога, наводно, му дозволила да обезбеди „увиди од економскиот сектор“, како што е влијанието на германските санкции врз Русија во 2014 година, или поновите казни против проектот за гасоводот Северен тек 2. Тој, наводно, споделил неодредени информации за резервистите на Бундесверот, како и за неговата воено-цивилна соработка.

Иако обвинителите не понудија многу детали за мотивите на човекот, тие сепак рекоа дека тој добил „покани за настани организирани од руски владини агенции“ во замена за неговите „услуги“, кои вклучувале и предавање на „лични податоци“ за „висок ранг. членови“ на војската.

Обвинението доаѓа откако поранешен вработен во амбасадата на ОК во Берлин беше подигнат под слични обвиненија во август, исто така обвинет за давање документи на руското разузнавање. Друг германски државјанин беше осуден на две години зад решетки кон крајот на минатата година, откако наводно им дал копии од плановите на парламентарните згради на шпиони, додека на рускиот професор кој работи на германски универзитет, Илнур Нагаев, сега му се суди поради наводите дека споделил чувствителни детали. за вселенската програма на Европската унија со Руската служба за надворешно разузнавање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската МВР Фезер предупреди за зголемување на…

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер…

(Видео) Српските навивачи го скандираа името на…

Српските навивачи пред натпреварот со Англија на…

Тројца навивачи избодени во Германија: Напаѓачот ги…

Тројца навивачи беа избодени со нож во…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…