Скандал во ЕУ и Обединети Нации: Се обновува спомен куќа на албански соработник на нацистите

t

Руските власти се огорчени од учеството на Европската унија и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во проектот за реконструкција на еден од нацистичките соработници, Џафер Дева, започнат на 2 февруари во јужниот дел на Косовска Митровица, изјави рускиот надворешен. Портпаролката на Министерството Марија Захаров.

Како што потсети таа, Џафер Дева беше претседател на општина Косовска Митровица, подоцна „некаков министер“ за внатрешни работи во профашистичка Голема Албанија, тој беше еден од основачите на СС дивизијата Скендербег. Таа исто така нагласи дека тој „учествувал во прогонот на Србите, Евреите, Ромите и другите неалбанци“.

„Цинизмот и апсурдноста на ситуацијата се зголемува со фактот што проектот се реализираше во рамките на иницијативата на ЕУ „Културното наследство како двигател на дијалогот меѓу заедниците и социјалната кохезија“. Тоа е обичен потсмев“, изјави Захарова на прес-конференцијата.

Како што се наведува во заедничкото соопштение на УНДП и ЕУ од 8 февруари, прекината е реализацијата на реставрацијата на куќата на Џафер Дева, потсети таа.

„Сметаме на фактот дека структурите на светската организација, формирани по победата над нацизмот, никогаш и под никакви околности нема да учествуваат во вакви провокативни акции за оправдување на нацистичките криминалци и промена на историјата“, рече Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гори куќа во центарот на Куманово

Гори напуштена куќа на улицата ,,Моша Пијаде"…

Американски публицист со шокантно тврдење: САД ги…

Американците ги финансираа нацистичките групи во Украина…

(Видео) Украинските нацисти држеа монаси и цивили…

Утрински брифинг на руското Министерство за одбрана.…

(Видео) Вознемирувачко: Локални “нацисти” од Киев брутално…

Во јавноста се појави вонемирувачко видео од…

Путин гневен: Нацистите во Украина се однесуваат…

Нацистите во Украина се однесуваат како терористи,…