Објавено на:

Скандал и предавство: Остри реакции во Црна Гора по доделувањето на мандатот за формирање на влада

t

Одлуката на претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ да му го довери мандатот за состав на новата Влада на лидерот на Граѓанското движење УРА Дритан Абазовиќ е повик за масовни протести против промената на изборната волја, изјави лидерот на Демократите Алекса. Бечиќ.


„Иако на консултациите на кои учествуваа 43 пратеници, никој не достави потписи за поддршка на најмалку 41 пратеник во ваков уставен удар, Ѓукановиќ штотуку го предложи Дритан Абазовиќ за мандатар. Со тоа продолжи процесот на прекројување и предавство на изборната волја на граѓаните и враќањето на ДПС на власт, преку официјализирање на коалицијата ДПС-УРА“, наведе Бечиќ на Твитер.Пратеникот на Новата српска демократија и демократски фронт Јован Јоле Вучуровиќ го оцени како скандалозен изборот на лидерот на УРЕ Дритан Абазовиќ за мандатар за новата 43-та Влада на Црна Гора бидејќи во моментов никој не знае кој го поддржува во парламентот.


„Ова е скандал, ова никогаш не се случило. Имено, ние го имаме името на премиерот и никој не знае кој го поддржува. Имаме изјава од тој што му го дал мандатот дека Ура и неговите партнери го убедиле дека имаат мнозинство, а никој не знае кои се тие партнери“, изјави Вучуровиќ за „Борба“.


Вучуровиќ нагласува дека има многу прашања, а одговорите се уште се кријат.
„Да видиме кој ја поддржува, дали е политичка влада или техничка или приказната за малцинството продолжува.“ Значи, има многу прашања, а одговорите се кријат. Без јасни одговори на овие прашања, тешко е да се даде сериозен коментар“, заклучи Вучуровиќ.


Со денешното прифаќање на мандатот за 43. Влада на Црна Гора од страна на Мило Ѓукановиќ, првиот човек на ГП УРА Дритан Абазовиќ од клупата за резервни играчи, каде што седи веќе неколку месеци, се пресели во првиот тим на ДПС, поточно на позицијата напаѓач и капитен на овој криминален тим.“, изјави претседателот на Десницата на Црна Гора Марко Милачиќ.


Без разлика дали неговиот прв „полудефанзивец“ Владимир Јоковиќ ќе има сила и храброст да го заврши својот дел од работата, предавството на победата на 30 август веќе денеска е целосно официјализирано, изјави Милачиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата денеска напладне ќе ја одржи редовната…

Владата денеска напладне ќе ја одржи редовната…

Маричиќ денеска ќе учествува на седмиот годишен…

Заменик претседателот на Владата ќе биде говорник…

Владата смирува: Македонија не се снабдува со гас…

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, пред малку…

Стратегија на Владата е хиперпродукција на скандали:…

Стратегија на оваа Влада е хиперпродукција на…

Реконструкција во хравтската Влада: Ова се новите…

Хрватскиот Сабор денеска со мнозинство гласови изгласа…