Словачки европратеник со предупредување: Русија ќе интервенира и во Македонија и во Бугарија – не останувајте во минатото

t

Словачкиот европратеник од ЕПП Владимир Билчик ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение за билатералниот спор, притоа посочувајќи ги новите предизвици со кои би се соочиле двете земји, но Европската Унија во целост.

– Да, има билатерални проблеми меѓу Бугарија и Македонија. Но, имавме и имаме многу билатерални проблеми во Централна Европа. Со ништо овие проблеми на Балканот не се уникатни. Имавме такви проблеми со Унгарија, меѓу Чешка и Словачка, кога беше поделена Чехословачка, и тие беа поврзани со малцинствата, нивното признавање, но ние се справивме со нив на патот кон ЕУ, па сè што сакаме да направат нашите пријатели во Бугарија и Македонија е да најдат начин да разговараат со едни со други и во исто време – вели европратеникот Билчик во неговото интервју за БНР.


Билчик вели дека не станува збор само за овие две земји, туку за многу посериозни европски стратешки интереси.

– Треба да најдеме начин како да го придвижиме проширувањето и пристапниот процес и да ги решиме билатералните проблеми. Доколку останеме во минатото можно е Русија да интервенира и во двете земјите, како што тоа го прави во другите региони. Поради тоа јас ги стискам палците за моите пријатели од Бугарија и Македонија да најдат начин да се придвижат напред. Има многу емоции и проблеми, многу напорна работа за двете страни. Меѓутоа, оваа војна промени многу работи и се соочуваме со многу поголеми закани. Верувам дека прашањето за малцинствата може да се реши трпеливо и преку дијалог, како што се случи во Централна Европа – рече европратеникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЧК по улици ви парадира и не…

Ситуацијата пред Собранието на РМ денска ескалираше…

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници,…

За било какво насилство нема оправдување. Протестите…

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…