Објавено на:

Словенија планира да ги отстрани противмигрантските препреки од границата со Хрватска

t

Новата словенечка Влада планира да ги отстрани противмигрантските физички препреки од границата со Хрватска до крајот на годината. Наскоро ќе се направи и оперативен план, информацијата е потврдена за агенцијата СТА.

Станува збор за еден од приоритетите на Владата, а оперативните детали ќе бидат прецизирани до крајот на месецот.

Како што покажуваат податоците на словенечкото Министерство за внатрешни работи, Словенија кон Хрватска има 135.372 метри панелни дрвени огради и 60.595 метри жилет жица, за чие поставување, досега, потрошени се 23,25 милиони евра. За одржување пак, дополнителни 3,6 милиони.

Поставувањето започна во екот на мигрантската криза од 2015 година. Одвреме навреме се надополнуваше, а жицата е заменета со панелна ограда.

Како што беше потребно јавна набавка за поставување на оградата, така ќе биде потребна и за нејзиното отстранување.

Министерката за внатрешни работи во новата Влада на Роберт Голоб, Татјана Бобнар, неодамна изјави дека физичките препреки на границата со Хрватска ќе бидат заменети со камери и дронови, за да се спречат мигранти илегално да влезат во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пленковиќ: Ситуацијата во Косово да се реши…

Хрватска апелира за мир и дијалог, изјави…

Да не ја стават на листа за…

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин…

Десет случаи на мајмунски сипаници потврдени во…

Во Хрватска досега се потврдени десет случаи…

Пленковиќ им врати на Русите: Хрватска е…

Хрватска е во добро друштво, е кусиот…

(Видео) Трагедија во Словенија: Пожарите и горештините…

Во Словенија веќе петти ден беснеат пожари,…