Словенија со над 11 500 случаи на ковид во последното деноноќие

t

Вкупно 11.668 нови случаи на коронавирус се потврдени во Словенија во изминатите 24 часа, што е пад на неделно ниво, соопшти денеска словенечкиот национален институт за јавно здравје (NIJZ). Според проценките на Институтот, во Словенија сега има 194.969 активни случаи, јавува словенечката агенција СТА.

Соопштено е и дека бројот на активни случаи во земјава е зголемен за 1.883 во однос на претходниот ден.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се…

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска…

Интерес за вакцинација против Ковид-19 нема ама…

Доцнат детските вакцини против Ковид кои требаше…

Најден е клучот на коронавирусот? Белгиски научници…

Истражувачкиот тим ќе тестира глувци за да…

Столтенберг е позитивен на Ковид-19

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заразен…