Снег низ Македонија, зaбрана за движење на повеќе патни правци низ земјтата

t

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози со кашест снег. Во поголемиот дел од државата врне снег, а во одредени региони и дожд.

Од 15:55 часот се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Ресен – Битола преку планинскиот превој Ѓавато.

Од 15:30 часот се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – г.п. Деве Баир поради обилни врнежи од снег.

Од 06:20 часот на потегот Маврово – Дебар и обратно, поради обилни врнежи на снег, воведена е забрана за движење на ТМВ.

Од 7:45 часот се воведува забрана за сообраќај на ТМВ на патниот правец Струга – Ќафасан.

Од 08.30 воведена е забрана за тешки моторни возила и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.

Од 10:00 часот на потегот Охрид – Пресека – Кичево и обратно, поради обилни врнежи на снег, воведена е забрана за движење на ТМВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од среда дожд и снег!

До вторник до крајот на денот ќе…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Најстудено е во Берово и Крушево, а…

На Попова Шапка попладнево е најстудено, минус…

Снег и нови минусни температури од утре!

УХМР соопшти дека утре времето ќе биде…