Објавено на:

Советникот на Зеленски: Малку е веројатно Украина да започне контраофанзива

t

Малку е веројатно дека Украина ќе започне контраофанзива пред средината на јуни, кога треба да добие повеќе оружје од своите сојузници, најави денеска советникот на украинскиот претседател, Алексеј Арестович.

Тој, исто така, додаде дека не очекува руската офанзива на Украина да донесе некакви „значајни резултати“ до 9 мај, кога Русија ја слави победата над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Арестович истакна дека борбите во фабриката за челик „Азовстал“ продолжуваат, но не соопшти детали

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…

(Фото) Ова се двете жени кои соборија…

Жените војници на Црноморската флота Марина Фалеева…