Објавено на:

Советникот на Зеленски: Малку е веројатно Украина да започне контраофанзива

t

Малку е веројатно дека Украина ќе започне контраофанзива пред средината на јуни, кога треба да добие повеќе оружје од своите сојузници, најави денеска советникот на украинскиот претседател, Алексеј Арестович.

Тој, исто така, додаде дека не очекува руската офанзива на Украина да донесе некакви „значајни резултати“ до 9 мај, кога Русија ја слави победата над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Арестович истакна дека борбите во фабриката за челик „Азовстал“ продолжуваат, но не соопшти детали

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

Сиљановска ја поддржа Украина: Руската агресија ја…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчера ја прими…

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…