Објавено на:

Советникот на Зеленски предупреди: Повиците за насилство врз Русите ја уништуваат сликата за Украина

t

Повиците за убивање руски деца или кастрација на воени заробеници се апсолутно неприфатливи и го уништуваат имиџот на Украина како цивилизирана европска земја, изјави во понеделникот висок советник на претседателот Володимир Зеленски. Одговарајќи на двата неодамнешни јавни скандали, Алексеј Арестович ги повика Украинците да ја почитуваат Женевската конвенција и законите за војна.

„Не смееме да одиме подалеку од Женевската конвенција, која дозволува уништување на непријателот на бојното поле, но не ни дозволува да се потсмеваме на воените затвореници, а уште повеќе да упатуваме повици за одмазда на цивилите, децата и воените затвореници. “, рече Арестович во видеото објавено на Фејсбук.

Ваквите повици сериозно му штетат на јавниот имиџ на Украина, додаде Арестович, потсетувајќи ги Украинците дека тие исто така се во спротивност со меѓународните и домашните закони.

Претседателскиот советник конкретно напомена два испади на етерот од јавни личности кои се појавија во текот на изминатата недела. Во неделата, лекарот Генадиј Друженко за ТВ каналот „Украина 24“ изјави дека и наредил на својата доброволна единица да ги кастрира сите машки руски воени затвореници „бидејќи тие се бубашваби, а не луѓе“.

Друженко се извини во понеделникот, велејќи дека бил занесен од емоции и дека ниту тој ниту неговите колеги никогаш не осакатиле никого или имале некаков план да го сторат тоа.

На почетокот на овој месец, водителот на Украина 24, Фахрудин Шарафмал, постојано цитираше нацистички воен злосторник за да ги повика своите сонародници да „убијат барем еден Москал“ – погрден термин за Русите – секој и да истребат руски деца за да загине самата руска нација.

Шарафмал подоцна се извини дека неговите повици за геноцид го нарушиле угледот на Украина, велејќи дека тој станал емотивен затоа што еден негов пријател починал за време на офанзивата. Украинците „никогаш не би биле нечовечки, за разлика од Русите“, рече тој во своето видео со извинување.

Арестович, психолог и експерт за односи со јавноста, секојдневно дава брифинзи за конфликтот со Русија. Во понеделникот, тој тврдеше дека Украина досега уништила четири од 10 руски сили – три на земја и еден во воздух.

Москва го нападна својот сосед кон крајот на февруари, по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск и евентуалното признавање од страна на Русија на републиките Доњецк и Луганск од Донбас. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на тие региони во рамките на украинската држава.

Русија сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…