Објавено на:

Советникот на Зеленски: Ќе го окупираме Придњестровје ако тоа го побара Молдавија!

t

Советникот на Кабинетот на претседателот на Украина, Алексеј Арестович, се закани дека Украина ќе го окупира Придњестровје доколку Молдавија го побара тоа.

„Да, некако би се снашле, но тоа е територија на суверена Молдавија, само по барање на молдавската страна. Ќе дојдеме до крајот, ако треба“, одговори Арестович на прашањето на новинарите дали Украина е во состојба да го окупира Придњестровје.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…

(Видео) Полицијата стои додека фрлаат со камења…

Вчера се случи голем инцидент кога демонстрантите…

Апасиев: Со Шарена дојдовте, со Црвена ќе…

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев се огласи…

Паѓа и Борис Џонсон: Денеска ќе поднесе…

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе поднесе…