Објавено на:

Советот на родители има 7 барања за масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“ – Детален список

t

Претседателот на Советот на родители на ОУ „Владислав Рибникар“, Игор Ѓорѓевиќ, денеска пред медиумите објави седум предлози од претставниците на одделението VII2, најпогоденото во страшниот масакр.

„Вчера ние како Совет на родители ја поддржавме иницијативата на одделението VII2 кое беше најпогодено од оваа трагедија. Нивниот став стана став на родителите на училиштето, а добивме и поддршка од претставниците на училиштето“, изјави Ѓорѓевиќ за медиумите.

1. Бараме реконструкција на настанот и објаснување како се случил и како тече истрагата и во која фаза е.

2. Бараме на родителите професионално да им се објасни што ќе биде со момчето бидејќи децата стравуваат дека ќе биде на слобода.

3. Тим од психолози и психијатри кои редовно ќе работат со децата од VII2 одделение без учество на училишниот психолог со цел да се обезбеди непристрасност.

4. Доколку се одлучи да се продолжи учебната година за децата од VII2 одделение, мора да се најде начин да не влегуваат во главниот влез и да имаат настава во една од училниците на малиот влез.

5. Предлагаме целосно реновирање на училиштето до септември.

6. Обезбедуваме целосна поддршка на наставниот кадар.

7. Бараме да се утврди одговорноста на лицата кои ја објавија листата со детски имиња што го обиколи светот како и слики од родители и деца и тие да бидат санкционирани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Разрешената директорка Бесија Иљази доби кривична

На 12.07.2024 Одделот за сузбивање на организиран…

Кривична пријава за поранешната в.д. организациска директорка…

Кривична пријава е поднесена против поранешната организациска…

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека…

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис кажа дека премиерот…

Зеленски: Не чекајте ноември да и помогнете…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските…

Трамп: Бајден нема да се повлече од…

Поранешниот претседател на САД и републикански претседателски…