Објавено на:

Солената шега на Трамп предизвика лавина од реакции: Да ја нападнеме Русија и да кажеме дека тоа го сторила Кина – нека се караат

t

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се пошегува дека Вашингтон треба да ги „бомбардира го****“ од Русија користејќи борбени авиони Ф-22 со кинеско знаме за време на говорот пред донаторите на Републиканскиот национален комитет во саботата.

„И тогаш велиме, Кина го направи тоа“, продолжи тој, според CBS News, кој цитира извори присутни на настанот. „Тогаш тие почнуваат да се караат едни со други, а ние седиме и гледаме“.

Публиката, наводно, добро се насмеала од предлогот на претседателот.

За разлика од САД и нивните сојузници, Кина намерно избегна да биде опфатена во бесот на санкции предизвикани од конфликтот во Украина, останувајќи студиозно неутрална. Пекинг има очигледни предности што може да ги добие со тоа што САД ги врзуваат своите финансии и воената машина во долг конфликт со друга светска сила, и додека некои кинески ентитети се повлекоа од водење бизнис со Русија, други ја искористија можноста создадена од финансиските проблеми. се водат со Русија и склучуваат големи договори со земјата.

Кинеското Министерство за надворешни работи ги осуди, како што рече, „незаконските еднострани санкции“ наметнати на Русија како одговор на офанзивата, наредувајќи му на Западот да се оддалечи од „наштетување на легитимните права и интереси на Кина и другите страни“ со своите финансиски казни.

Трамп минатиот месец беше разоткриен во медиумите затоа што го опиша рускиот претседател Владимир Путин како „умешен“ и „брилијантен“ за неговите постапки во Украина, зборови што поттикнаа многу од истите експерти кои ја направија својата кариера осудувајќи го како руска марионета.

Тој потоа се осврна на обвинувањето на актуелниот претседател Џо Бајден за недоволно строг кон Путин, инсистирајќи дека „никој никогаш не бил построг кон Русија од Трамп“ и тврдејќи дека доколку тој останеше претседател, Путин никогаш немаше да започне офанзива против Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

11 лица загинаа откако мост во Кина…

Единаесет лица загинаа, а повеќе од 30…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…