СОНК продолжува со штрајкот, денес и утре нови преговори со Владата

t

До овој момент нема взаемен договор со ресорните министри, за прекин на штрајкот на просветните работници и вработените во градинките, потврди претседателот на СОНК, Јаким Неделков, на денешната прес-конференција.

Има сигнал дека попладне ќе се сретнеме во Владата. Нашето очекување е во интерес на учениците, во интерес на децата во детските градинки, во интерес на родителите, во интерес на колегите кои штрајкуваат, да постигнеме договор во однос на зголемување на платите согласно Законот за минимална плата, рече Неделков.


Тој очекува и да постигнате договор за динамика на пораст на платите во следните години.

Доколку немаме договор и продолжи членството да се изјасни по понудата на Владата што ќе ни ја даде, тоа значи дека и утрешниот ден ќе биде во знакот на штрајкот, додаде Неделков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Ердоган не попушта: Нема НАТО ако Финска…

Турција нема да се согласи со приемот…

(Видео) Хаос во Пакистан: Демонстранти го запалија…

Избувнаа судири меѓу полицијата и демонстрантите во…

Тодоров: Никогаш нема да се изгради клиничкиот…

Никогаш нема да се реализира проектот за…