Објавено на:

Сопругата на уапсениот украински опозиционер: Планираат да го мачат, или веќе го мачат мојот сопруг

t

Сопругата на украинскиот опозиционер и лидер на партијата „Опозициска платформа – за живот“, Виктор Медведчук – Оксана Марченко изјавила дека постои голема можност украинската служба за безбедност да го измачува нејзиниот сопруг.

Таа потсети на изјавата на советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Вадим Денисенко, кој рече дека „треба да се спроведе најбрзо можно судење, да се даде соодветен рок и од него да се извлечат одредени информации, а потоа да се разменат да се направи“.

„Ова тврдење ја докажува желбата на властите да користат забранети физички методи за влијание на Виктор Медведчук за да извлечат одредени изјави од него. Со други зборови, тие планираат да го мачат или веќе го мачат“, рече Марченко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ