Состојба со Ковид-19 во Македонија: Овие градови се „ослободија“ од вирусот

t

Досега во земјата се направени вкупно 1.604.163 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.484, бројот на оздравени пациенти е 212.380, на починати е 7.969, а бројот на активни случаи изнесува 5.135.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 99232, Активни 2633

Куманово 13160, Активни 115

Тетово 11435, Активни 62

Прилеп 10862, Активни 349

Битола 9367, Активни 392

Гостивар 8090, Активни 16

Велес 7532, Активни 118

Кавадарци 7478, Активни 199

Охрид 6871, Активни 262

Штип 6772, Активни 86

Струмица 6329, Активни 162

Кичево 4344, Активни 73

Кочани 4120, Активни 50

Струга 3948, Активни 36

Гевгелија 2970, Активни 103

Неготино 2649, Активни 40

Свети Николе 2157, Активни 23

Крива Паланка 1967, Активни 38

Ресен 1898, Активни 102

Радовиш 1823, Активни 39

Берово 1483, Активни 10

Делчево 1472, Активни 32

Дебар 1458, Активни 0

Виница 1180, Активни 7

Пробиштип 1144, Активни 8

Валандово 1053, Активни 66

Кратово 790, Активни 4

Богданци 694, Активни 29

Демир Хисар 649, Активни 21

Крушево 609, Активни 11

Македонски Брод 545, Активни 31

Демир Капија 438, Активни 9

Македонска Каменица 430, Активни 6

Пехчево 359, Активни 0

Дојран 176, Активни 3, информираа денеска од МЗ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Нема поголеми задржувања на граничните премини низ…

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…