Објавено на:

Со корупција се соочиле дури 40 отсто од студентите

t

Антикорупциската комисија почна кампања во училиштата за едукација на учениците, а притоа утврди низа прекршоци во високите образовни институции.

Според истражувањата на Младинскиот образовен форум (МОФ), дури 40 отсто од студентите во студентските домови се соочиле со корупција, а дури 89 отсто од нив не знаеле каде да го пријават случајот.

-Корупција е присутна и кај професорите и техничкиот кадар. Класичното продавање на книга во замена за повисока оценка, но корупцијата е присутна и кај студентите. Многу често се продаваат прашања, плагијат магистерски и дипломски трудови, кажа Теодора Столевска, извршен директор на МОФ .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски му посака брзо опоравување на Доналд…

Светот полуде… - пишува на Фејсбук поранешниот…

(Видео) Три хеликоптери, 100 припадници на АРМ…

Два армиски хеликоптери, еден хеликоптер на МВР…

„Такер Карлсон беше во право“: Уште во…

Предупредувањето на новинарот Такер Карлсон за можен…

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот…

Откако Владата прогласи кризна состојба, претседателката и…

Мицкоски го осуди атентатот, но му го…

И премиерот Мицкоски го осуди обидот за…