Спасеновска од регионалниот синдикат на СОНК: И тие 18 000 денари минимална плата се само сретства за преживување

t

Лена Спасеновска Поповска регионален претставник на СОНК во емисијата 24 Отворено истакна дека покачувањето на платите од 10% за нив не значи ништо и единствено позитивно е што е ставено на хартија.

На средбата ни беше кажано усно и ние не можевме да излезе пред членството и да потврдиме. Ние сакаме и официјално да го добиеме тие записници, а не преку социјалните мрежи. Веќе кружи одлуката да се пресметува платата и членството ме информира дека не се задоволни од она што се случило во владата. Не мислам дека се брза зошто два месеца преговараме на оваа тема, не добивме никаква понуда и за тоа време се покачија цените. И тие 18 000 се сретства за преживување. – рече Спасеновска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

Балканска работа: Македонка и Србинка се испотепале…

На 22.03.2023 во Полициското одделение Петровец, В.Д.(30)…

Добра вест: Следната недела дополнително ќе се…

Производителите на брашно во државата следната недела…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…