Објавено на:

Спречен атентат врз Зленески – Онеспособена елитна група чеченци

t

Ако украинскиот претседател Володимир Зеленски веќе на првиот ден од рускиот напад на Украина навести дека има индиции дека е означен како цел на атентатот, сега оваа приказна е официјално потврдена.

Според странските медиуми, елитните единици на чеченската паравојска се обиделе да го убијат Зеленски, а нивниот обид бил спречен.


„Обидот за атентат е спречен“, изјави Алексиј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана.

Елитна група Чеченци пристигнала во Киев за да го убијат украинскиот претседател, а не се познати деталите од настанот, ниту колку блиску успеале да дојдат до Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

CNN: САД ќе испрати во Украина ракетни…

Според извори на телевизијата, администрацијата е расположена…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Украина го спречи обвинетиот Порошенко да учествува…

– Поранешниот украински претседател Петро Порошенко се…