Спротивно на нашите: Германските судови ја прогласија одлуката за намалување на времетраењето на Ковид сертификатите за незаконска

t

Одлуката на германската федерална агенција за контрола на болести, Институтот Роберт Кох (РКИ), да го намали временскиот период во кој едно лице се смета за „оздравено“ од Ковид-19 на три месеци, судот во Берлин во четвртокот ја прогласи за незаконска.

Две невакцинирани лица кои беа позитивни на Ковид-19 во октомври поднесоа итна апликација до судот против РКИ откако федералното тело го намали периодот на „статусот на имунитетот“ од шест на три месеци.

Судот рече дека одлуката на РКИ да го скрати периодот на три месеци ги надминува нејзините овластувања како организација. Федералната влада мора сама да одлучи колку долго ќе важи статусот на закрепнување, според судиите, повикувајќи се на прописите во Законот за заштита од инфекции.

Ова овластување не може да се пренесе на РКИ, повтори судот.

Не мораше да одлучува дали одлуката е научно оправдана.

Одлуката првично се однесува само на двајцата жалители кои излегоа пред управниот суд. Судиите генерално не можат да ја суспендираат регулативата, рече портпаролот на судот.

РКИ го скрати статусот „закрепнат“ од шест на три месеци на 15 јануари. Многу граѓани ја загубија можноста да одат во ресторани или барови речиси преку ноќ, според локалните медиуми.

Овој потег беше направен како одговор на променливата епидемиолошка ситуација и појавата на варијантата Омикрон. Претходната инфекција од други варијанти не гарантира имунитет против Омикрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија и Велика Британија стојат силно зад…

Британскиот крал Чарлс Трети синоќа на свечената…

Мулти-култи: Германија ќе дозволи бракови на малолетници…

Сојузниот уставен суд на Германија денеска пресуди…

Чарлс Трети утре ќе ја посети Германија

Со највисоки почести и силни безбедносни мерки…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

(Вознемирувачко видео) Врснички со часови мачеле 13-годишно…

Група девојчиња се осомничени дека со часови…