Објавено на:

Србија под блokaда: Блokирани патиштата во повеќе градови во знак на протест против рудникот за литиум

t

Во неколку градови во Србија, активисти на еколошки здруженија одржуваат протести на кои ги блокираа патиштата.
Како што јавуваат дописниците на Танјуг, блокадите започнале точно во 13 часот.
Во Нови Сад блокирана е раскрсницата кај Футошка пијача, една од најфреквентните во тој град.
Мостот на Сава беше блокиран во Шабац, што го запре сообраќајот кон Лозница и Белград по автопат, но демонстрантите, од кои околу 50, се разотидоа по нешто повеќе од еден час.

Во Лозница блокиран е патот кон Ваљево во Брезјак, но нема поголеми проблеми во сообраќајот бидејќи полицијата ги пренасочува возилата на алтернативни правци.
Жителите на Косјериќ и Пожега го блокираа главниот пат од Пожега кон Косјериќ и Ваљево, во Пешак. Тоа е раскрсницата кон Добриња, каде што е најавено истражување на литиум.
„Здружението на еколошки организации на Србија поднесе барање за суспендирање на нуклеарниот проект, веруваме дека доколку помине проектот, сите компании кои истражуваат литиум во Србија ќе добијат дозволи, ние сме тука да спречиме да се отвори рудник на литиум кај нас“, изјави Милена Орубовиќ Ѓукиќ од движењето „Чисти луѓе за чиста Косјериќ“.
На блокадата на Ибарската магистрала во Прељина возилата се пренасочувале по споредни патишта низ околните села, но се формирале колони. Активистите најавија дека блокадата ќе трае три часа, односно до 16 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги притискаат и Србија и Косово:…

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска…

Вучиќ се пишмани: Избори во овој момент…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Напнато во Србија: Брнабиќ на состанок со…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вечерва ќе се…

Србија испраќа 4,5 тони помош во Турција

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва нареди…

(Видео) Вучиќ никогаш поостар кон Западот: ЗАЕМНО…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ преку својот…