Србија ќе ги отплаќа кредитите од Русија во рубљи

t

Михаил Мишустин наредил потпишување меѓувладин договор за одобрување Србија да ги враќа кредитите во рубљи, објавено е на порталот за правни информации.

„Одобрете го нацрт-протоколот меѓу Владата на Руската Федерација и Владата на Република Србија во согласност со руско-српските меѓувладини договори за доделување на Владата на Србија државен извозен кредит, државен финансиски заем… Сите плаќања во усогласеноста со договорите ќе биде направена од српска страна во корист на руската страна во руски рубљи“, се наведува во документот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На сред терен запрело срцето на млад…

Српскиот интернационалец Драги Гудељ колабираше на сред…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…