Средба на министерката за надворешни на Германија со шефовите на дипломатиите од Западен Балкан

t

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на покана на сојузната министерка на Германија, Аналена Баербок, на маргините на Минхенската безбедносна конференција присуствуваше на настан посветен на земјите од Западен Балкан.

Како што информира МНР, соговорниците констатирале дека Западниот Балкан има важна улога за севкупната стабилност и напредок на Европа, а интеграцијата на регионот во Европската Унија претставува взаемен геостратешки интерес од политички, безбедносен и економски аспект.


Османи во своето излагање се осврнал на новосоздадената политичка клима меѓу владите на Македонија и Бугарија, што, како што рекол, укажува на сериозниот пристап и нивото на посветеност кај двете земји за постигнување напредок во билатералната соработка. Исто така, зборувал и за актуелните предизвици во процесите на пристапување кон ЕУ, за регионалните и за глобалните безбедносни предизвици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Хрватска знае што значи да се…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ пристигна во…

Папата Франциск: Рускиот Патријарх Кирил даде поддршка…

Папата Франциск изјави дека побарал средба во Москва…

Голем напредок: Путин прифати да се сретне…

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го прими…

Џафери се сретна со летонскиот претседател: Не…

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна…

Можност за мир? Генералниот секретар на ОН…

Генералниот секретар на ОН поднел барање до…