Средба Ѓорѓиевски-Арсовска: Сега имаме можност да ги евидентираме проблемите кои се во надлежност на Градот Скопје и да го забрзаме нивното решавање

t

Денес се одржа координативен состанок со градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска на кој се дискутираше за проблемите кои се под надлежност на градот, а присутни беа и претставници на јавните претпријатија и секторите при Град Скопје од една страна, како и претставници на урбаните и местните заедници од општина Кисела Вода.
„Радува фактот што сега има можност да се евидентираат проблемите кои се во надлежност на Градот Скопје во присуство на градоначалничката, но и на службите кои се одговорни за нивно решавање. На овој начин, ќе се забрза темпото на нивното решавање.“, изјави Ѓорѓиевски

Градоначалничката Арсовска на почетокот се заблагодари на ажурноста на нашата општина од која претходно ги доби како печатен материјал сите евидентирани проблеми.
Во своето излагање таа се осврна на повеќе од посочените проблеми и ги утврди насоките по кои тие ќе се решаваат. Потенцираше дека оваа средба е прва и дека вакви работни состаноци ќе бидат редовна пракса и ќе се одвиваат најмалку еднаш во месецот.
Настанот продолжи со работен состанок во кабинетот на Ѓорѓиевски, на кој се дискутираше околу динамиката на заедничките проекти кои во моментот течат на територија на општина Кисела Вода и планирање на следните заеднички чекори во насока на подобрување на жителите од овој дел на Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пред фирма со нож нападнал колега –…

На 14.06.2024 во 14.30 часот, полициски службеници…

Силен пороен дожд рано утринава ја зафати…

ЦУК информира дека, според радарската слика од…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Скопјанец нападнат од повеќе лица, со убодни…

На 11.06.2024 во СВР Скопје, А.Л.(48) од…

ЈСП: Средношколците ќе можат да користат бесплатен…

ЈСП ги информира средношколците кои ги исполнуваат…