Српски историчар: Бугарите се познати по нивните ѕверства каде и да стапнат на земја, ваделе деца од утробите на мајките, сакаат да ја бугаризираат Македонија

t

Српски историчар ја обвини Бугарија за геноцид, депортација и истребување на населението во Србија и бугаризација на Македонија, објави БГНЕС.

Наводите беа изнесени на српската државна телевизија РТС од српскиот историчар Милован Пизари. Според него, во Бугарија имало концентрациони логори слични на нацистите каде што биле убиени српски жени и деца.

Во периодот 1915-1918 година, бугарските окупаторски власти извршиле геноцид врз српското население во источна и јужна Србија. Се обидоа да го уништат. За време на Првата светска војна, српските цивили беа однесени во 22 бугарски логори, рече Пизари во утринската програма на РТС. Според него, единствена цел на ваквата посебна политика кон одредени категории на население е „бугаризација на Источна и Јужна Србија, па дури и на Македонија“.

Пизари тврди дека неговиот најголем проблем бил изборот на собраните материјали, бидејќи имало многу „документи и сведоштва за да се најде нивното место во книга“ објавена на италијански од Архивот на Војводина во 2019 година, а оваа година и на српски јазик.

„Јас главно се занимавам со злосторства против цивили, извршени главно од бугарските окупаторски власти од 1915 до 1918 година. Кога зборуваме за злосторства, зборуваме за депортација на десетици илјади цивили – жени и деца, во бугарските кампови.

Станува збор за масакр на цивили во целосно уништени села, посебна политика кон одредени категории на население, а единствената цел на овие политики е бугаризација на Источна и Јужна Србија, па дури и на Македонија.

Според Пизари, во Србија има бројни документи и архивски материјали во поткрепа на неговите тврдења, како и оригинални бугарски документи објавени во 1915, 1916 и 1917 година.

„Кога ќе ги прочитате сведоштвата на жените или мажите кои се вратиле од камп во Бугарија, каде што биле две или три години, каде што луѓето околу нив умреле од глад, болест, од разни други причини, кога имате многу таквите сведоштва, многу е тешко да се изберат неколку од нив врз основа на кои ќе се опишат условите за живот во овој камп“, вели историчарот, кој вели дека нема проблем со спротивставените податоци.

Тој рече дека е особено изненаден од прашањето за депортација.

„Кога станува збор за депортирање на цивили, веднаш воспоставуваме контакт со Втората светска војна. Овде, пак, се гледа дека оваа практика постоела и пред тоа, за време на Првата светска војна. Важно е да се напомене дека не се работи за војници – тоа отсекогаш било така, јас зборувам за цивили. Цивилите кои живееле во нивните куќи во еден момент биле земени од бугарските власти и одведени во камп, иако имало депортации од австроунгарската окупациска зона. Тие беа или пешки или натоварени во возови, во вагони за говеда. Кога стигнаа до Пловдив, Софија и така натаму, веќе имаше мртви, тие починаа по пат“, рече Пизари, нагласувајќи дека нашол податоци за 22 такви кампови.

Фокусот на неговото истражување се злосторствата врз Ромите за време на Втората светска војна, за кои важат истите правила како и за Евреите.

Ромите биле жртви на геноцид, т.е. на расно прогонство. Убиени се во Србија за време на германската окупација, во независна држава Хрватска и низ цела Европа, во Романија, Германија итн… Кога станува збор за Ромите, многу е важно да се зборува за периодот пред Втората светска војна. „Кога ќе станат жртви на сегрегација на посебни расни закони и посебна контрола не само во нацистичка Германија, туку и во многу земји како Шведска и Швајцарија, каде што нацизмот не постоеше и кои денес ги сметаме за многу цивилизирани“, вели историчарот.

Кога станува збор за фалсификување на историјата, според Пизари, тоа е почесто случај со Втората светска војна, а виновни се историчарите.

„Ако зборуваме за овој дел од светот, случајот со Јасеновац е можеби најдобриот пример. Од една страна, во Хрватска постои тенденција да се негира постоењето на кампот, или барем да се негира дека се убиени огромен број луѓе, а од друга страна, постои тенденција да се зголемува нивниот број“, рече историчарот.

Една година подоцна, друг српски професор на Универзитетот во Белград, Драган Симеуновиќ, во телевизиско интервју постојано ги нарекува Бугарите „ѕверови кои убиваат се пред себе“.

„Бугарите се познати по нивните ѕверства, каде и да стапнат на земја. Германците само убиваа додека Бугарите и нивната војска ги исмеваа жртвите. Имаа и одред за силување. Вообичаена практика е да се тепаат деца со бајонети од пушки и да силуваат жени пред нивните роднини“, рече Симеуновиќ, додавајќи:

„Бугарите исфрлаа бебиња од утробите на трудниците, а потоа ги запалија живи“. Да не ја заборавиме бугаризацијата. Тие убиваа свештеници и учители во Србија, а потоа воведоа бугарско образование во училиштата, додаде тој.

Според него, „Бугарија продолжува да бара територии во Србија во близина на градот Крушевац и ја обвини Србија за геноцид врз Бугарите во средниот век“. Во емисијата професорката неколку пати го употреби терминот „примитивен“ за соседите на Србија.

Истиот ден, во бугарското МНР беше повикан српскиот амбасадор во Софија поради антибугарското, на моменти и расистичко однесување на Драган Симеуновиќ, кој е в.д. директор на Агенцијата за национална безбедност во главниот град на Србија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН денеска расправа…

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите…

Земјотрес во Србија!

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според…

Србите меѓу земји со најевтина струја во…

Електричната енергија е еден од највиталните ресурси…

Србите го бојкотираат референдумот на северот од…

Централната изборна комисија на Косово соопшти дека…

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300…

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување…