Објавено на:

Столтенберг: Малку е веројатно дека ќе има војна меѓу Русија и НАТО

t

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека смета оти е малку веројатно дека ќе има целосна војна меѓу Русија и алијансата.

Сепак, тој посочи дека ситуацијата во Украина е крајно непредвидлива, а НАТО се соочува со нова реалност и мора да биде подготвен на долг рок.

Поради војната во Украина, НАТО ќе му го продолжи мандатот на Столтенберг за уште една година. Тој изрази благодарност и привилегија третпат да го продолжи мандатот.

Запрашан дали работата во НАТО е поважна од онаа што требаше да ја работи во Норвешката централна банка, Столтенберг рече дека чувствува дека е.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…

Васало за бугарските клубови и уставните измени:…

Заменик aмбасадорoт во делегација на ЕУ во…

Синдикатот на УКИМ бара за 4 години…

Синдикатот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“…

(Во живо) Прес-конференција на премиерот Димитар Ковачевски

Следете ја во живо прес-конференцијата на премиерот…

Трагедија: Скопјанец пронајден мртов во стан

На 03.10.2022 во 23.08 часот во Полициска…