Стотици илјади риби изумрeле од студот во Грција

t

Стотици илјади одгледувани риби угинаа од термички шок во Грција, откако интензивната зимска бура затрупа неколку делови од земјата со снег оваа недела.

Рибарите жалеа за големото уништување на потенцијалниот улов додека мртвите животни пливаа на површината на лагуната Ричо во Игуменица, на северозапад од земјата. Температурата на водата падна на нула степени Целзиусови додека снежната бура беснееше низ Грција.


„Уништувањето е огромно, се проценува дека има околу 50 тони угинати риби“, рече Јоанис Узуноглу, кој работи во државната рибна фарма.

„Во сите години додека снимам и мерам температури во околината, никогаш не очекував дека ќе имаме толку ниски температури“, изјави тој.

Земјите ширум Медитеранот се борат со екстремни климатски услови оваа недела бидејќи бурата Елпида, што значи „надеж“, предизвика студен воздух и предизвика серија снежни бури. Научник од Одделот за рибарство рече дека оградениот простор на фармата ја спречил рибата да плива во подлабока вода за да преживее.

„Тие загинаа од термички удар“, изјави Константинос Пердикарис по посетата на лагуната во вторникот. „На плитки длабочини реакцијата на воздухот е поинтензивна“, рече тој. Вообичаените температури во лагуната во овој период од годината се околу 7 ° C до 8 ° C.

Рибната фарма содржи повеќе од 600.000 риби од различни видови, но само платиките беа погодени бидејќи се чувствителни на ниски температури и не можат да преживеат под 4 ° C.

Вообичаено, рибите се ослободуваат во езерото во зима, но Узуноглу рече дека брзината и интензитетот на мразот дошле биле толку ненадејни што тие не биле во можност да го направат тоа на време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дендиас најави нова инвестиција: Грчка компанија ќе…

Економската размена помеѓу Македонија и Грција во…

Сите грчки компании-купувачи се префрлија на плаќање…

Сите грчки компании-увозници на руски гас одлучиле…

Грчкиот министер за надворешни работи во посета…

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска…

Силен земјотрес ја стресе Грција вечерва

Силен земјотрес ја стресе Грција вечерва. Според…

Грчкиот министер за надворешни утре во посета…

Дополнително зајакнување на билатералните односи во сите…