Објавено на:

Страшно: ДНР тврди – Украинските националисти убиваат мажи и ги земаат нивните семејства како заложници за да ја напуштат државата како цивили

t

Украинските националисти во Мариупол убиваат мажи и ги земаат нивните семејства како заложници за да избегаат од градот како цивили, тврди штабот за територијална одбрана на ДНР.

„Украинските националисти провалуваат во подрумите на куќите за да украдат цивилна облека од населението, а тие ги фрлаат нивните униформи. Тие убиваат мажи, се облекуваат и ги земаат како заложници нивните жени и деца. Заканувајќи се дека ќе им наштетат на децата, ги тераат на контролните пунктови да кажат дека се нивни сопрузи. Така, милитантите на „Азов“ се обидуваат да излезат од опколениот град на безбедна територија“, се наведува во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите освоија уште две области во Доњецк…

Руските војници ги ослободија Отрадовка и Веселаја…

Лавров: Обидите да се оправда Зеленски се…

Украина создава ризици поврзани со употребата на…

(Видео) Хорор во Херсон: Со ХИМАРС погоден…

Украинските војници застрелаа 16 цивили во селото…

Американски воени претставници: Украина би можела да…

Доколку продолжи напредувањето на украинската армија и…

Траги-комедија: Над 15 илјади Украинци се претплатиле…

Ако навистина се случи Владимир Путин да…