Објавено на:

Страшно: Русите убија најмалку 180 украински војници за еден ден – Уништени голем број летала и воени објекти

t

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија за 19 април 2022 година.

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.

Како резултат на високопрецизни ракети базирани на воздух, беа погодени две бази во областа Калиново-Попасноје и шест области на концентрација на непријателска жива сила и воена опрема во областите Мирноје, Славјанск и Попасноје. Уништени се до 180 членови на персонал и 15 оклопни возила. Во реонот на населбата Барвенково е уништен и ракетниот фрлач „Бук-М1“.

Оперативно-тактичко летало на руските воздухопловни сили нападна 31 воен објект во Украина. Меѓу нив беа уништени: во областите на населбите Раздолноје и Новогородовка две контролни пунктови и 28 места на акумулација на жива сила и украинска воена опрема, како и складиште за муниција за ракетни фрлачи во областа Привоље.

Руската противвоздушна одбрана над населбите Чернобаевка, Зализноје и Покровскоје собори три украински беспилотни летала.

Во текот на денот, две ракетни контролни единици на украински војници, складиште за муниција, артилериска батерија, како и акумулација на украинска воена опрема беа погодени од ракетни трупи.

Вкупно од почетокот на специјалната воена операција уништени се: 140 авиони, 490 беспилотни летала, 253 противвоздушни ракетни системи, 2.367 тенкови и други оклопни борбени возила, 256 инсталации на ракетни фрлачи. автомобилска технологија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…