Објавено на:

Судијата од Џорџија го потопи планот на обвинителот да ги суди Трамп и неговите соработници заедно

t

Судијата од Џорџија го отфрли барањето на обвинителката од округот Фултон, Фани Вилис, за да се судат сите 19 обвиннети сосе Трамп заедно во исто време овој октомври во случајот за обидот да се негираат и саботираат изборните резултати од претседателските избори во 202-та година.

Судијата Скот Мекафи објави денес дека Трамп и 16 од неговите соработници ќе се судат по неговиот личен распоред и судењето ќе започне кога он ќе реши за тоа.

Остантите двајца обвинети Кенет Чесебро и адвокатката Сидни Пауел, најверојатно ќе имаат брзо судење кое ќе започне во октомври.

Оваа одлука на судот е победа за Трамп и неговите соработници, кои не сакаа да одат на судење во октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

Еспер: Трамп ќе направи САД да го…

Без САД да го одржуваат, блокот „ќе…

Сведочење на Пендиков: Го тепале зошто се…

Со сослушување на оштетениот Христијан Пендиков, секретар…

X (Твитер) имал налог да ги предаде…

Американското Министерство за правда го објави налогот…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…