Објавено на:

Тажна вест од Украина: Убиен 22 годишен американски платеник

t

Голема трагедија го потресе светот. 22-годишен американски државјанин Вили Џозеф Кансел е убиен во војната во Украина.

Тој се борел од страната на Украина. Американскиот државјанин претходно работел во приватна компанија, а во Украина заминал како дел од својата работа.

Компанијата го испратила во Украина, а тој земал плата додека се борел таму, изјавила за Си-Ен-Ен мајката на Кансел, Ребека Кабрера. Започнал да работи во компанијата непосредно пред избувнувањето на војната во Украина. Кога започнала војната, компанијата барала луѓе да одат во Украина и тој се пријавил.

– Тој сакаше да замине затоа што веруваше во она за што се бореше Украина и сакаше да се задржи таму и дека нашите американски војници нема да бидат вклучени во таа војна, изјавила Кабрера за Си-Ен-Ен. .

Таа додаде дека тој пристигнал во Украина на 12 или 13 март. Додава дека неговото тело се уште не е пронајдено, туку само добила известување за неговата смрт.

– Не го нашле телото. Се обиделе луѓето кои биле со него, рекла мајката и додала дека тоа било премногу опасно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…