Објавено на:

(Фото) Тажна слика од Витлеем: Градот на христовото раѓање празен на еден од најголемите христијански празинци

t

Латинскиот патријарх на Ерусалим, Пјербатиста Пикабала, ги повика христијанските верници во Витлеем да бараат надеж.

„Мораме да го бараме и да го најдеме гласот на надежта што нè води до Исус и спасението, гласот што ја отвора вратата за надежта“, рече Пикабала на мисата на која присуствуваа помалку верници поради епидемиолошките мерки.

Само неколку стотина луѓе се собраа денеска на плоштадот пред храмот на Христовото раѓање, од кои повеќето живеат, работат или студираат во Израел и на Западниот Брег и пееја традиционални песни околу елката и божиќната сцена за да се расположат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груби: Празничните мигови нека бидат рефлексија на…

Првиот заменик на претседателот на Владата и…

Ахмети со честитка за Божиќ: Искрени желби…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по повод…

Божиќна честитка од Арсовска: Ви посакувам здравје,…

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска денеска го…

Освен во Македонија, Русија, Србија, православните верници…

Православните верници кои го следат Јулијанскиот календар…

Путин со божиќна честитка до сите православни…

Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе…