Објавено на:

Таткото на Ѓоковиќ до тенискиот свет: Не знаат што направија, ќе земе уште десет Грен слема

t

На прес-конференцијата на семејството Ѓоковиќ, Ѓорѓе Ѓоковиќ изјави дека Новак веднаш по добивањето на одлуката за враќање на визата за Австралија заминал на тренинг, додека Срѓан Ѓоковиќ најавил дека неговиот најстар син ќе освои уште eден десети Грен слем трофеј.

Семејството Ѓоковиќ свика прес-конференција, беше најавено дека ќе се обрати и Новак, но наместо тоа тој замина на местото што му беше забрането претходните денови – на тениското игралиште во Мелбурн.

Главните пораки, по одлуката на судот за укинување на визата за престој на територијата на Австралија на Ѓоковиќ, ги изнесе братот на Ѓоѓе.

„Би сакале да му се заблагодариме на правниот систем на Австралија, судијата Кели, кој случајот го водеше неутрално и го разгледа секој аспект на приказната, секој факт од барањето за виза до слетување, вознемирување и судење. За нив е многу конфликтна ситуација, да им се заблагодарам, не им беше лесно, имаа голем притисок, го гледаше целиот свет, беше многу тешко да се следи, но да им се заблагодарам на сите што ни помогнаа подобро да го разбереме нашето право. Сакам да се заблагодарам на правниот тим на Новак којја подготвила одбраната и Новак конечно беше ослободен. Новак пред малку беше на тенискиот терен, тренираше. Новак е на слобода“, изјави Ѓорѓе Ѓоковиќ

Мајката Дијана истакна дека е тешко да се носи со целата ситуација.

„Никогаш не сме се соочиле со ваква ситуација, која е многу тешка, а деновиве се трудевме да се избориме за тоа, да го слушнат нашиот глас низ целиот свет.

Емоциите се различни, тага, очај, разочарување, страв, имаше моменти кога не знаевме што се случува, не знаевме дали е добро, дали е болен… Ова се работи коикако мајка не можам ќе го преболам и мислам дека сите мајки ќе ме разберат“, истакна Дијана Ѓоковиќ.

На крајот порака имаше и Срѓан Ѓоковиќ.

„Новак е одличен! Не знаат што направија, ќе земе уште десет Грен слема!“, изјави Срѓан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

Хорор во Скопје: Татко ги силувал малолетните…

На 17.08.2023, полициски службеници од Полициската станица…

За последен пат ќе го гледаме Надал…

Шпанскиот тенисер се изјасни за својот утрешен…

Ѓоковиќ лесно го ,,скокна” 1/8 финалето и…

Нема дилеми, Новак Ѓоковиќ е во одлична…