Објавено на:

“Тајмс”: Западот мора да поддржи мировни преговори меѓу Москва и Киев

t

Конфликтот во Украина не може да продолжи бесконечно, поради што Западот мора да поддржи одржување мировни преговори кои ќе доведат до територијални отстапки од Киев, пишува новинарот Метју Парис за британскиот весник „Тајмс“.


„Ќорсокакот во Украина веќе почнува да се чувствува и тој не може да трае вечно. Штом тоа се признае, мора да се склучи договор“, рече тој.
Перис додаде дека режимот во Киев е должен да им објасни на граѓаните зошто е важно да се склучи мир.
„Секое раководство во Киев мора да биде способно да им каже на Украинците дека склучиле договор кој носи траен мир, просперитет и безбедност, дури и ако е во рамките на принудните граници, кои донекаде ја намалија нивната земја“, смета новинарот.

Во исто време, тој го повика Западот да продолжи да ја поддржува Украина во случај на компромис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…