Тензиите растат: Американски авиони извидyваат над Украина

t

Американскиот извидувачки авион неодамна го изврши првиот лет над територијата на источна Украина, пренесоа американските медиуми повикувајќи ја командата на американските сили во Европа.
Летот е извршен на 27 декември, а ова е прв случај авионот JSTARS да собира податоци во воздушниот простор на Украина, објави новинар на Си-Ен-Ен на својот Твитер профил.
Авионот е наменет за препознавање и класификација на копнени цели во секое време од денот и во какви било временски услови, како и за координирање на борбени операции и билатерална размена на информации со копнените сили во реално време.
Да потсетиме, Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното интензивирање на агресивните акции на Русија во близина на границите на Украина. Москва нагласува дека преместувањето на војниците се врши во согласност со Уставот и на територијата на Русија и дека западните земји ја користат оваа теза како изговор за натамошно проширување на НАТО.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Руската aгресија е koнтрапродуктивна“: Столтенберг ја објасни…

Со прибегнувањето кон агресивни активности, Русија не…

Стејт департмент: Русија злонамepно го користи православието

– Американскиот Стејт департмент ја обвини Русија…

Ќе ги смири ли Германија? Министерката за…

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок…

Украдени над 40 тела од мртовечниците во…

Во деновите на вооружените смртоносни безредија во…

Американскиот Конгрес би можел да воведе санкции…

Постои можност за воведување санкции против Бугарија…