Објавено на:

Тензична изјава на турскиот МВР: Додека се бориме со тероризмот, всушност се бориме со САД

t

Додека се бори против тероризмот, Турција всушност се бори против Соединетите Држави, рече министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу, неговите зборови ги цитира ТВ Улусал.
Тој истакна дека Анкара се противи на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), Исламска Држава и организацијата на Фетула Ѓулен, со кого властите на републиката го поврзуваат обидот за пуч во 2016 година.

„Ние не се бориме против ПКК, ние се бориме против САД. Дали сме толку наивни што не го знаеме ова? Ние го знаеме ова. САД сакаат да создадат терористичка држава таму“, нагласи Соилу.

Минатата недела тој веќе ги обвини САД дека се обидуваат да создадат терористичка држава во близина на границите на Турција. По терористичкиот напад во Истанбул минатата година, тој рече дека Анкара не го прифаќа сочувството на Вашингтон. И минатата недела, на состанокот со младите, Сојлу рече дека САД „продолжуваат да ја губат својата репутација“, целиот свет „ја мрази Америка“, а Европа е „пион“ на државите.

Вооружениот конфликт со ПКК започна во Турција во 1984 година и продолжи во 2015 година. Организацијата дејствува и во северна Сирија и Ирак, каде Анкара спроведува воздушни и копнени операции против ПКК.
Турскиот претседател Таип Ердоган минатата година изјави за уништување на 6.000 членови на организацијата внатре во земјата и 6.900 надвор од неа од јули 2015 година. Загубите на турските безбедносни сили изнесуваат повеќе од 1,2 илјади луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Дали Мицкоски го носел синот на…

Мицкоски мора итно да ја информира јавноста…

Петровска: Асистентот на татко му, сега како…

„Асистентот на татко му, а сега премиер…

Бајден не се откажува: Останувам кандидат и…

Американскиот претседател Џо Бајден на митингот во…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…