Тетово во банкрот: Ги стигнаа долговите од Теута и ДУИ што морале да контактираат на државни Ајфони

t

Градоначалникот Билал Касами тврди дека поради неплатени долгови кон разни фирми, извршителите имаат наплатено од Општината вкупно 600 илјади евра, додека за извршување доспеваат уште приближно 7 милиони евра.

Претходната локална власт во Општина Тетово склучила 340 двегодишни договори со операторот А1 за користење телефонски услуги, додека 20 телефони од марките „ајфон“ и „самсунг“ по цена од околу 1.000 евра се поделени на семејствата и на блиски луѓе на поранешната гарнитура на Општината – обвини актуелниот градоначалникот на Тетово, Билал Касами. Тој вели дека за ова веќе е поднесена кривична пријава, а Општината не може да ги раскине овие договори, зашто тие траат две години и мора да ги плати сметките.

Тој уште тврди дека поради неплатени долгови кон разни фирми, извршителите имаат наплатено од Општината вкупно 600 илјади евра, додека за извршување доспеваат повеќе од 7 милиони евра. Општина Тетово им должи на околу 435 фирми, а само каматата на долговите може да достигне три милиони евра, тврди Касами.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДУИ: Мицкоски никако да се опамети

ВМРО-ДПМНЕ не се промени и не сака…

Уште една трагедија во Македонија: Едно лице…

Поради излетување од коловозната лента маж на…

ДУИ: Меџити и неговиот ортак Муминовиќ се…

Залутаната и изгубена опозиција, во служба на…

Лукаревска очекува дека ДУИ ќе го поддржи…

Заменик претседателката на СДСМ во интервју за…

Груби: Идната Влада ќе ја формира ДУИ…

Вицепремиерот за политички систем,Артан Груби во емисијата…