Објавено на:

Тие со санкции на Земјата, Русија со санкции во вселената: Руската вселенска станица откажува соработка со Западот – Која е алтернативата?

t

Роскосмос ќе престане да работи на заеднички вселенски проекти со Европа и САД и наместо тоа ќе бара соработка со Кина, објави во саботата шефот на руската вселенска агенција Дмитриј Рогозин.

Рогозин за новинската агенција Тасс во саботата изјави дека на својот тим му дал наредба да започне преговори со Пекинг за координација и заемна техничка поддршка на сите мисии во длабоката вселена, вклучително и проектот „Венера-Д“, првата руска мисија на Венера од советско време. .

„Под услови на санкции, учеството на САД во проектот е невозможно“, рече Рогозин.

Претходно во саботата, Рогозин, исто така, најави прекин на соработката со европските партнери за лансирање од космодромот Куру во Француска Гвајана.

Во твит, Рогозин рече дека Роскосмос ја прекинува соработката поради новите санкции и „го отповикува својот технички персонал, вклучително и тимот за лансирање“.


Европската вселенска агенција (ESA) ги користи ракетите Сојуз од руско производство за да испрати некои од своите сателити во орбитата. Близината на Куру до екваторот го прави идеално место за вселенски лансирања.

Меѓутоа, НАСА во петокот соопшти дека и покрај новите санкции и извозни контроли наметнати на Москва, ќе продолжи да работи со Роскосмос за работата на Меѓународната вселенска станица (МВС).

Западот воведе нов остар бран санкции кон Русија по нејзиниот воен напад врз Украина, со ограничувања кои варираат од забрана за операции на руски банки и компании до затворање на воздушниот простор, суспензија на визите и лични санкции насочени кон претседателот Владимир Путин и министерот за надворешни работи. Сергеј Лавров.

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот рече дека ограничувањата на Москва ќе ја „деградираат нивната воздушна индустрија, вклучително и нивната вселенска програма“.

Русија инсистира на тоа дека нејзината офанзива во Украина била нејзината единствена опција за заштита на Народните републики Доњецк и Луганск, кои ги признава како независни држави, и да се осигура дека Русија нема да биде ставена под закана од НАТО од украинска територија. Москва сега работи на мерки за одмазда.

Претходно во саботата, портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, рече дека ќе биде потребна анализа и координација на напорите меѓу различните агенции за да се даде одговор кој „најдобро би им служи“ на интересите на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…