Објавено на:

Толку од права на жените: Талибанците им зaбpанија на жените да патуваат без придружба од маж

t

Талибанците објавија дека жените кои сакаат да патуваат на долги релации мора да бидат придружувани од маж од блиско семејство, што е нов знак за воведување построги политики и покрај првичните ветувања.

Препораката која ја издаде Министерството за промовирање доблест и спречување на пороците и која кружи на социјалните мрежи, исто така, ги повикува возачите да не примаат жени кои не носат исламски превез во своите возила.


„Жените кои патуваат повеќе од 72 километри не можат да одат без придружба на близок член на семејството“, изјави за АФП портпаролот на министерството Садек Акиф Мухаџир, додавајќи дека придружникот мора да биде маж.

Директивата дојде неколку недели по барањето на министерството до авганистанската телевизија да престане да емитува серии или фељтони во кои играат жени и да се погрижи водителките да носат исламски превез.

Талибанците не прецизираат што подразбираат под исламски превез и дали тоа е само шамија, која веќе ја носат повеќето Авганистанки, или превез што покрива повеќе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Објавена снимка од американскиот нaпaд во…

Пентагон објави видео за следење на кое…

Талибанците најавија формирање на Баталјон за бomбаши…

Талибанците најавија формирање на официјален Баталјон за…

Уште една група бeгaлци од Авганистан доби…

На Меѓународниот аеродром Скопје денеска пристигна група…

Талибанците тврдат дека речиси 10 отсто од…

Во моментов во Авганистан има околу 3,5…

Околу 1.450 авганистански деца доведени во САД…

Меѓу Авганистанците кои дојдоа во САД од…