Толку од санкциите: Рубљата е најбрзорастечка валута во март

t

Рубљата го поврати најголемиот дел од загубите и стана валута со најдобри перформанси на глобално ниво. Продолжува да расте и е за 60 отсто покачена во однос на американскиот долар од најниските падови во првата недела од март.

Рубљата апрецираше до 83 за долар во вторникот наспроти рекордно ниско ниво од 139 на 7 март. Благодарение на неодамнешниот политики на Путин, рубљата е само околу 10 отсто пониска од онаа пред руската инвазија на Украина на 24 февруари. Рубљата се тргуваше за околу 76 рубљи за долар пред инвазијата, според податоците на Блумберг.

Аналитичарите велат дека намалувањето на вредноста на рубљата по инвазијата е скромно, со оглед на сериозноста на европските и американските санкции кон Русија. Како дел од санкциите, Соединетите Американски Држави и Европската Унија замрзнаа речиси половина од девизните резерви на руската централна банка од 640 милијарди долари кои се чуваат во банки надвор од Русија.

На руските компании и поединци им е забрането да вршат трансакции во долари и евра, а речиси 400 западни фирми ги затворија операциите во Русија.

Мнозинството руски банки се отсечени од Друштвото за светски меѓубанкарски финансиски телекомуникации (SWIFT), кое врши финансиски трансакции и плаќања меѓу банките ширум светот. Овие потези ги намалија финансиските и трговските трансакции на Русија со западните земји.

Сепак, аналитичарите велат дека закрепнувањето на рубљата сугерира дека влијанието на економските санкции на Западот е многу помало од првично предвиденото. „Санкциите и ограничувањата создадоа ризици од неликвидност за руската економија, што доведе до голема распродажба на рубљата.

Економскиот стрес, сепак, значително се намали бидејќи европските земји продолжуваат да купуваат нафта и гас од Русија, а големите пазари во развој, вклучително и Кина, продолжуваат да тргуваат со Русија“, рече Дананџај Синха, управен директор и главен стратег, JM Finance Institutional Equity.

Некои експерти велат дека враќањето на руската валута укажува на тренд на дедоларизација на глобалната трговија, особено на нафтата и гасот.

Најголемиот скок на рубљата се случи кога рускиот претседател објави дека непријателските земји – Европската унија, САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Јужна Кореја и Тајван – ќе треба да плаќаат во рубли за рускиот гас.

Доколку европските земји бидат принудени да се согласат со тоа, ќе мора да ги заменат еврата и доларите за рубљи. Ова ќе создаде голема глобална побарувачка за рубљи, што ќе доведе до натамошно зголемување на нејзината вредност во однос на доларот и еврото. Рубљата главно се користи за подмирување на домашните трансакции во Русија.

Земјите од Г7, меѓу кои се и САД и нивните сојузници, одбија да платат во рубли за рускиот гас. Европската унија добива 40 отсто од природниот гас од Русија.

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) со седиште во Париз соопшти дека санкциите кон Русија може да доведат до глобална енергетска криза.

„Со оглед на улогата на Русија во глобалниот енергетски систем, оваа хуманитарна криза може да биде проследена со енергетска криза“, рече Фатих Бирол, шеф на ИЕА.

Претходно, аналитичарот на Credit Suisse, Золтан Позсар, рече дека санкциите кон Русија може да доведат до нов глобален монетарен поредок.

„Сведоци сме на раѓањето на Бретон Вудс III – нов светски (монетарен) поредок фокусиран на валути засновани на стоки на Исток, кој најверојатно ќе го ослабне системот на евродолар и исто така ќе придонесе за инфлаторните сили на Запад“, напиша тој во извештајот. во првата недела од март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…

Откриено е кој град ќе биде домаќин…

Ливерпул ќе биде градот домаќин на Изборот…

По свадба тапани: Ковачевски го осуди името…

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди отворањето…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат…

Мицкоски одлучил да не се конфронтира со…

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи…