Објавено на:

Толку од сплотеноста во ЕУ – Германскиот канцелар пресече: Нема да ја бојкотираме руската енергија

t

Шолц: Германија нема да ја бојкотира руската енергија!

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска уште еднаш ги отфрли повиците Германија да ги бојкотира руските енергетски извори поради рускиот напад врз Украина.

Шолц денеска изјави дека веќе се воведени санкции кон Русија и дека тие се одразуваат на економијата на таа земја и дека сето тоа „само секој ден ќе биде подраматично“.

Во исто време, санкциите се дизајнирани да бидат „подносливи“ за оние кои ги воведуваат, вклучително и на долг рок, додаде тој.

„Затоа ставот на Германија останува непроменет за енергетското прашање“, рече Шолц.

Канцеларот изјави дека другите земји во Европа се уште повеќе зависни од руската нафта, јаглен и гас отколку Германија и дека „никој не треба да биде изоставен кога станува збор за ова прашање“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Висок украински командант: Русија напаѓа на сите…

Ситуацијата на бојното поле останува тешка за…

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…