Објавено на:

Торнадо остави пустош во САД и најмалку 17 жртви

t

Најмалку 17 загинати, а десетици други се хоспитализирани бидејќи торнада и опасните бури го зафатија југот и средниот запад на Соединетите Американски држави. 

Седум смртни случаи поврзани со временските услови во Тенеси беа потврдени во саботата, со што вкупниот број на загинати се искачи на 17, откако разорните бури и торнада ги зафатија јужниот и средниот запад петокот до раните утрински часови во сабота.

Последните смртни случаи беа потврдени во округот Мекнаири, Тенеси, бидејќи заканата од посериозни временски услови се наѕираше во саботата попладне.

Повеќе од 50 прелиминарни извештаи за торнадо беа регистрирани во петокот во најмалку седум држави, вклучително и во Арканзас, каде бурите убиле пет лица – четири во малиот град Вин и уште едно лице во Норт Литл Рок, соопштија локалните власти.

Три лица загинаа во Индијана во невремето во петокот вечерта што ги оштети домовите и доброволната противпожарна единица во близина на Саливан, град на околу 95 милји возење југозападно од Индијанаполис, наредникот на државната полиција. – изјави Мет Ејмс.

Во округот Медисон, Алабама, едно лице загина, а пет се повредени во текот на ноќта, соопштија официјални лица за време на прес-конференција во саботата наутро.

Во округот Понтоток, Мисисипи, едно лице загина, а четворица други се повредени, соопшти Агенцијата за вонредни состојби во Мисисипи.

Ален Стрикленд, директор за управување со вонредни состојби во округот Мекнери, ги потврди седумте смртни случаи во округот, кој се наоѓа во јужниот дел на Тенеси помеѓу Нешвил и Мемфис, во саботата попладне.

Најмалку 50 луѓе се испратени во болниците во округот Пуласки во Арканзас, каде што во петокот торнадо одекна низ областа Литл Рок, изјави портпаролката на округот Медлин Робертс. Пет други беа хоспитализирани откако торнадо го допре во петокот во Ковингтон, Тенеси, според портпаролот на Баптистичката меморијална здравствена заштита. Патиштата останаа непроодни.

Автомобил се преврте на паркингот Крогер откако силно невреме го зафати Литл Рок, Арк., петок, 31 март 2023 година.

Најмалку 3 мртви, десетици хоспитализирани откако насилните торнада го опустошија централниот дел на САД

Во Литл Рок, „е поразително“, изјави градоначалникот Френк Скот за Си-Ен-Ен во саботата. „Буквално, за неколку минути, помина низ целиот западен дел на градот Литл Рок… Само излезе од никаде“.

Најпосле 2.100 жители на патеката на торнадото беа погодени, рече тој. Населбите и комерцијалните бизниси беа срамнети со земја.

Повеќе од 30.000 луѓе сè уште се без струја, рече тој.

Прелиминарните информации покажуваат дека најмалку 22 торнада биле пријавени во Илиноис, осум во Ајова, четири во Тенеси, пет во Висконсин и еден пар во Мисисипи.

Во Арканзас беа пријавени најмалку десетина торнада, вклучително и во областа Литл Рок. Извртувачите во Арканзас ги оставија домовите речиси израмнети, а патиштата беа покриени со она што некогаш беше покривот и ѕидовите на зградите.

Вилијам Вилијамс, кој изјави за филијалата на Си-Ен-Ен КАТВ дека е вработен во супермаркетот Крогер во Литл Рок, рече дека е „благодарен што е жив“ откако торнадо се завила во близина на областа додека работел во петокот попладне. Тој се засолни во продавницата, а потоа излегол надвор за да види повредени луѓе, вклучително и жена за која рече дека има тешка повреда на ногата.

„Сè се случи за пет секунди. Дојде – бум“, изјави Вилијамс за КАТВ. „Можете да слушнете многу метеж и слично. … Излегувам надвор, и тоа е лудо. Луѓето имаа крв по целото лице. … Јас сум само благодарен што сум жив“.

На околу 100 милји источно од Литл Рок, градот Вин „во основа беше преполовен поради оштетување од исток кон запад“, изјави градоначалничката Џенифер Хобс за Си-Ен-Ен во петокот навечер.

„Сè уште сме во режим на тријажа“, рече Хобс, додавајќи дека екипите се обидуваат да ја утврдат сериозноста на штетата и евентуалните повреди.

Некои куќи во Вин – дом на околу 8.000 жители – беа целосно згмечени во купишта дрва, додека на други им беа откорнати покривите, изложувајќи ја внатрешноста на домовите преполни со остатоци од бура, снимки од беспилотни летала дадени за CNN од шоуто на Реј Шарп. Многу дрвја се соборија, што ги направи непроодни патиштата кои изгледаат како станбени и ги оштетија објектите.

Силно невреме во петокот дојде една недела откако силно време го зафати југоисточниот дел и уби најмалку 26 луѓе. Торнадото во текот на ноќта, кое ги прави луѓето најподложни на големи штети, израмни голем дел од Ролинг Форк, Мисисипи, каде што се проценува дека максималните ветрови од 170 милји на час ечеа.

Во северниот дел на Илиноис, повеќе од 200 луѓе беа во театарот Аполо во Белвидер на настан кога неговиот покрив се урна во петокот вечерта, при што едно лице загина, а десетици беа повредени, изјави началникот на градската пожарна. Според официјалните лица и Националната метеоролошка служба, до колапсот дојде додека низ областа се движеше низа бури со ветрови со брзина од 50 милји на час и фрлање град. Веднаш не беше јасно дали невремето предизвикало рушење на покривот на театарот.

Дваесет и осум лица се префрлени во болници поради уривањето, изјави шефот на пожарникарите на Белвидер, Шон Шедл.

Во меѓувреме, во Индијана, бурата го зафати округот Саливан, заробувајќи ја сопругата на локален службеник во нивниот дом додека нивниот син не ја спаси.

Џим Пиртл, директорот за управување со вонредни состојби во округот, изјави за Си-Ен-Ен дека неговата куќа и многу други биле уништени во петокот вечерта.

„Ја повикав (сопругата) 45 минути пред да удри. Ѝ реков: „Робин, треба да одиш некаде.“ Немаме подрум“, рече Пиртл. „Бев на телефон со неа и таа плачеше: „Џим, те сакам“ и почна да ја распаѓа куќата.

„Бевме погодени лошо“, рече Пиртл зборувајќи по телефон од Флорида, додавајќи дека работи со службениците за итни случаи од далечина.

„Сè уште не сум сигурен за жртви“, додаде тој. „Сè уште имаме исчезнати луѓе“.

Куќи во Саливан, град во кој живеат околу 4.000 жители, повеќе куќи беа сериозно оштетени поради невремето, изјави градоначалникот Клинт Ламб.

„Потребно ни е сите граѓани да останат безбедни и да останат на место“, рече Ламб во објава на Фејсбук во текот на ноќта. „На првите што реагираат им требаат чисти улици за да можат да се стремат кон погодените области. Ве молиме молете се за семејствата Саливан и персоналот за јавна безбедност“.

Окрузите Хауард, Џонсон и Саливан се тешко погодени од невреме, според метеорологот Ендрју Вајт од Канцеларијата на Националната метеоролошка служба во Индијанаполис.

Сепак, штетата во округот Хауард била мала и немало повредени, според директорот за управување со вонредни ситуации Џенис Харт.

Повеќе торнада би можеле да бидат на пат

Торнада се уште се можни во југоисточна Индијана, западен Охајо и северен Кентаки во саботата наутро, според Центарот за предвидување бури. Областа, која ги опфаќа градовите Дејтон и Синсинати, беше под набљудување на торнадо што предупреди на ветрови до 70 милји на час заедно со голем град.

Набљудувањето на торнадата е исто така во сила за централна и североисточна Алабама – вклучително и Бирмингем – и северозападна Џорџија до 8 часот наутро по КТ, според Центарот за предвидување бури.

Во сабота наутро, околу 70 милиони луѓе се под мал ризик од тешки временски услови – ниво 2 од 5 – во делови од долината Охајо, североисточниот дел, вклучително и Њујорк и Филаделфија и делови од југоисточниот дел, според Предвидувањата за бура. Центар.

Невремето ширум југоистокот се очекува да остане силно до посилно до сабота попладне, но овие бури треба да ги потиснат морските брегови до вечерта.

Се очекува круг силно невреме, вклучително и штетни ветрови, да се засили низ делови од североисточниот дел попладне до вечер. Овие бури би можеле да зафатат некои од големите североисточни градови, вклучувајќи ги Филаделфија, Њујорк и Бостон во вечерните часови.

Во петокот, големиот град се покажа како опасен кога го бомбардира северниот дел на Илиноис, пукајќи и набивајќи ги шофершајбните на автомобилите, според објавата на Фејсбук од Службите за итни случаи и катастрофи на округот Фултон.

Околу 78 милји југоисточно од таму, неколку бизниси беа „во основа уништени“, изјави шерифот Џек Кембел за CNN, а до 40 домови беа оштетени околу Шерман, помалку од 10 милји северно од Спрингфилд.

Повеќе од 450.000 домови и бизниси беа во темница рано во саботата низ Индијана, Илиноис, Арканзас и Тенеси, со околу една третина од прекините пријавени во Индијана, според веб-страницата за следење PowerOutage.us.

Во Арканзас, гувернерката Сара Хакаби Сандерс прогласи вонредна состојба, истакнувајќи дека државата „нема да штеди ресурси“ за да одговори и да се опорави од невремето и ја активираше Националната гарда на државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…

Националниот долг на САД со нов рекорд

Долгот на земјата ги помина фамозните 33…

САД посредувал за договор помеѓу ММФ и…

Вашингтон беше лут на претходната влада на…

Листа на најмоќните земји во светот

САД, Кина и Русија остануваат најмоќните земји…

Бајден бара промени во Советот за безбедност…

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе ја потврди…