Објавено на:

Тројца навивачи избодени во Германија: Напаѓачот ги бркал со нож, полицијата го застрела

t

Тројца навивачи беа избодени со нож во петокот вечерта во Мејнхем, во дворот на куќата каде што беше организиран да го следат натпреварот меѓу Германија и Шкотска.

Според полициските информации, сторителот бил „јужен тип“. Според „Magdeburger Folkstimme“, тој наводно со нож им се заканувал на луѓето во градините спроти улицата. Мештаните веднаш повикале полиција.

Кога напаѓачот влетал во дворот и почнал да ги боде навивачите, луѓето панично врескале и избегале. Она што никој не го знаеле тогаш е дека пред случајниот напад, непознатиот маж веќе убил еден човек на друга локација.

Кога по неколку минути пристигнале полицајците, убиецот тргнал кон нив, а потоа ги нападнал полицајците.

„Користено е огнено оружје“, изјави портпаролката на полицијата за BILD во саботата наутро. Насилникот починал во болница.

Овој шокантен инцидент не е сам во низата слични настани кои ја вознемирија јавноста, вклучувајќи го и неодамнешниот напад со нож во Манхајм, кој резултираше со сериозни повреди на полицаец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…

(ВИДЕО) Бура ги опустоши Германија, Словачка и…

Силно невреме синоќа ги погоди Германија, Чешка…

ИФО: Редовниот воен рок може да ја…

Темата за враќање на обврската за отслужување…

Ужас: Во Германија на секои половина час…

Во Германија на секои половина час дете…

Германската фудбалска легенда нема да се врати…

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Германецот Тони…