Тупанчевски нов министер за правда, Шекеринска заминува во политичката историја – ова се предлозите за нови министри во владата на Ковачевски

t

Две актуелни пратенички и една поранешна ќе станат дел од новиот владин состав? Се работи за актуелните пратенички Славјанка Петровска како и Бисера Костадиновска Стојчевска која беше дел од скандалот со гласање во Собранието на пратеници во скафандери позитивни на Ковид 19.

Меѓу новите министерки ќе биде и поранешната пратеничка Славица Грковска како и актуелна директорна на Државниот инспекторат за труд, Јована Тренчевска.


Според нашите извори меѓу новите министри ќе биде и еден професор од Правниот факултет, Јустинијан Први, кој ќе го завземе министерството на Маричиќ, Никола Тупанчевски

Бојан Маричиќ ќе замине од министерството за правда и ќе биде нов вицепремиер за евроинтеграции, а нов министер за правда ќе биде професорот Тупанчевски.

Според наши извори Петровска треба да го превземе министерството за одбрана од Радмила Шекеринска, Јована Тренчевска ќе биде нов министер за труд и социјала на местото на Јагода Шахпаска. Грковска ќе биде нов вицепремиер за борба против корупција, а екс генералниот секретар, Љупчо Николовски се враќа во министерството за земјоделие.

Бисера Костадиновска ќе биде новиот министер за култура. Спасовски, Бочварски и Битиќи остануваат на своите досегашни позиции, односно министерски места.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се мајтапи со Таче: Да се…

Да можеше водење на држава да се…

(Видео)Дали институциите го прикриваат братот на шефот…

"Полицијата на Оливер Спасовски спроведува акција за…

(Видео)Средба Ковачевски-Петков во “искрена и отворена” атмосфера

"Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков…

Рашковски тврди дека го местат: Децата имале…

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски,…

Владата прифати бугарски Меморандум за разбирање

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за…