Турција го затвори Босфор и Дарданелите за Руски бродви

t

Турција го забрани преминувањето на руски воени бродови во Црното Море.
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја објави веста на Инстаграм, пренесува Укринформ.

Претседателот им се заблагодари на својот турски колега Реџеп Таип Ердоган и на турскиот народ за силната поддршка на Украина.

„Забраната за преминување на руските воени бродови во Црното Море и значајната воена и хуманитарна поддршка за Украина денес, и тоа е многу важно. Никогаш нема да го заборавиме тоа“, рече Зеленски.

Како што беше објавено претходно, на 24 февруари, Украина упати официјален апел до Турција да ги затвори теснецот Босфор и Дарданелите за руските бродови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…