Турција го затвори Босфор и Дарданелите за Руски бродви

t

Турција го забрани преминувањето на руски воени бродови во Црното Море.
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја објави веста на Инстаграм, пренесува Укринформ.

Претседателот им се заблагодари на својот турски колега Реџеп Таип Ердоган и на турскиот народ за силната поддршка на Украина.

„Забраната за преминување на руските воени бродови во Црното Море и значајната воена и хуманитарна поддршка за Украина денес, и тоа е многу важно. Никогаш нема да го заборавиме тоа“, рече Зеленски.

Како што беше објавено претходно, на 24 февруари, Украина упати официјален апел до Турција да ги затвори теснецот Босфор и Дарданелите за руските бродови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…