Објавено на:

Турција нема да ѝ воведе санкции на Русија

t

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на Дипломатскиот форум во Анталија изјави дека Анкара нема да воведе санкции кон Русија.

Ние веруваме дека санкциите нема да го решат проблемот, истакна Чавушоглу.

Тој додаде дека се надева оти е постигнат напредок во евакуацијата на турски државјани, кои засолниште нашле во џамијата во Мариупол и оти за тоа ќе побара помош од рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Според Чавушоглу, џамијата не е оштетена и се чекаат автобуси за евакуација на Турците, со кои не може да се воспостави контакт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бела куќа: Русија знае што ќе се…

Високи функционери на американската администрација и порачаа…

Ѓукановиќ: Време е за нови избори, за…

Претседателот на Црна Гора и лидер на…

Ковачевски вели: Борбата со корупцијата мора да…

Претседателот на Владата на Македонија Димитар Ковачевски…

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…