Објавено на:

Турција нема да ѝ воведе санкции на Русија

t

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на Дипломатскиот форум во Анталија изјави дека Анкара нема да воведе санкции кон Русија.

Ние веруваме дека санкциите нема да го решат проблемот, истакна Чавушоглу.

Тој додаде дека се надева оти е постигнат напредок во евакуацијата на турски државјани, кои засолниште нашле во џамијата во Мариупол и оти за тоа ќе побара помош од рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Според Чавушоглу, џамијата не е оштетена и се чекаат автобуси за евакуација на Турците, со кои не може да се воспостави контакт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Такер Карлсон беше во право“: Уште во…

Предупредувањето на новинарот Такер Карлсон за можен…

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот…

Откако Владата прогласи кризна состојба, претседателката и…

Мицкоски го осуди атентатот, но му го…

И премиерот Мицкоски го осуди обидот за…

Видео од атентаторот на Трамп: Ги мразам…

На социјалните мрежи се појави видео од…

И Кавадарци помага во гаснењето на пожарот…

На координацијата на Градоначалникот на Кавадарци, Митко…