Турција се закани: Грција да престане да ги вооружува островите да не станат „независни“

t

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, рече: „Турската организација за отпор се ‘Национални сили’ на Турската Република Северен Кипар (KKTC)“, пренесува Агенција Анадолија.

Министерот Чавушоглу за „ТРТ Хабер“ (TRT Haber) даде оценки за надворешната политика.

Чавушоглу, нагласувајќи дека во една телевизиска програма видел крајно тажна изјава насочена кон Турската организација за отпор (ТМТ) рече: „Турската организација за отпор е „Националните сили“ на Турската Република Северен Кипар (KKTC) и е симбол на отпорот на Турците на Кипар.“

Истакнувајќи дека поврзувањето на ТМТ со мафијата и нелегалните активности или убиства ќе ги вознемири сите, Чавушоглу рече:

„Кипар е национално прашање; може да имаме различни мислења за други прашања, но Кипар е национално прашање. Кипар е прашање за кипарските Турци, Турција и турската нација. Затоа не можев да поверувам кога го слушнав тоа синоќа. Многу се вознемирив кога ја слушав госпоѓата на телевизиската програма.“

Чавушоглу рече дека една од двете димензии на кипарското прашање е поделбата на приходите од јаглеводородите.

„Не знаеме колку долго ќе има трајно политичко решение на Кипар, но многу е лесно ако кипарските Грци кажат „да“ на поделбата на приходите, ако се искрени, ако Европската Унија изврши одреден притисок врз нив или ги убеди во тоа. Оваа правична распределба на приходот може да се договори меѓу двете страни, преку компании од двете страни, преку Европската Унија или механизмот на Обединетите нации“, рече Чавушоглу, додавајќи дека страната на кипарските Турци дала многу конструктивни предлози, но страната на кипарските Грци го отфрлила прашањето за поделба на приходите.

„Доколку Грција не се откаже од ова [вооружувањето на островите], ќе се разговара за суверенитетот на овие острови“

Чавушоглу потсети дека Турција испрати две писма до Обединетите нации (ОН) затоа што Грција го наруши статусот на демилитаризираните острови во Егејското Море, и додаде дека ќе продолжат да работат на ова прашање.

Нагласувајќи дека овие острови ѝ се дадени на Грција со Договорот од Лозана и Парискиот мировен договор под услов да бидат разоружени, Чавушоглу подвлече дека Грција почнала да го крши тоа во 1960-тите.

Тој истакна дека Турција во своите писма до ОН наведува дека овие острови ѝ се дадени на Грција под одредени услови, но дека Грција ги прекршила овие договори, и рече: „Ако Грција не се откаже од ова [вооружувањето на островите], ќе се разговара за суверенитетот на овие острови.“

На прашањето дали Турција ќе отвори дискусија за суверенитетот на островите доколку нема одговор од ОН на писмото на Турција и ако Грција продолжи да ги крши договорите, Чавушоглу рече: „Секако дека ќе го сториме тоа. Има страни во овие договори. Договорот од Лозана, Парискиот мировен договор… Секако, оваа дискусија ќе ја започнеме на меѓународна платформа.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно е отворен граничниот премин Евзони

Од утрово е отворен граничниот премин Евзони…

Силен земјотрес ја погоди Грција

Силен земјотрес со јачина од четири степени…

Бугари уапсени во Грција поради измама со…

Семејство Бугари е уапсено во Грција поради…

Вулин: Дора Бакојани покажа дека Грција стана…

Основачот на српското Социјалистичко движење, Александар Вулин…

Дводневен штрајк на грчките цариници, товарниот сообраќај…

Почнувајќи од вечерва на полноќ (02.04.2024) до…