Објавено на:

Турција: Сите држави мора да разговараат со Русија за да престане конфликтот

t

Турција и другите држави сепак мора да разговараат со Русија за да помогнат да се стави крај на војната во Украина, изјави денеска портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин, пренесува Скај њуз.

Калин, исто така, изјави на меѓународниот форум во Доха дека на Киев му треба поголема поддршка за да се брани.

– Ако сите ги запалат мостовите со Русија, тогаш кој ќе разговара со нив на крајот, рече тој.

– Украинците треба да бидат поддржани со сите можни средства за да можат да се бранат… но рускиот случај мора да се сослуша, на овој или оној начин, истакна портпаролот на турскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Почнува ли “светската” војна? Лукашенко ја обвинува…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…