Објавено на:

Уапсен шефот на тајната полиција на Казaхстан, под обвинение за државен удар

t

Поранешниот шеф на казасхстанската агенција за контраразузнавање и антитероризам, Карим Масимов е уапсен под обвиненение за обид за државен удар, среде насилните протести за кои претседателот Касим-Жомарт Токаев ги обвинува терористите помогнати од странство. Апсењето на Масимов е објавено денеска од Комитетет за национална безбедност, на чие чело беше тој, но Токаев го разреши изминатава недела.

Властите велат дека безбедносните сили убиле 26 демонстранти, а загинаа 18 полицајци. Над 4.000 луѓе се уапсени.

Протестите се распространети низ целата земја и се најголеми од независноста на Казахстан од Советскиот сојуз во 1991. Немирите почнаа на далечниот запад на земјата, против двојното зголемување на цената на горивото и се проширија во најголемиот град Алма Ата, каде демонстрантте ги запалија владините згради.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Масовни протести во Франција: “АЈДЕ ДА…

Масовна толпа демонстранти маршираше низ центарот на…

Владата следната недела ќе објави конкретни мерки…

Премиерот Димитар Ковачевски на Фејсбук информираше дека…

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

На кое дереџе дојде Германија? Безбедносните органи…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Народот “врие”: На рандом човек од маркет…

И покрај изјавите на македонските власти дека…